1. Fools Mate (1971)

Okładka(remaster z 2006 r.)

1. Imperial Zeppelin* [3:38] Tekst oryginalny
2. Candle [4:17] Tekst oryginalny
3. Happy [2:36] Tekst oryginalny
4. Solitude [4:58] Tekst oryginalny
5. Vision [3:15] Tekst oryginalny Przekład
6. Re-Awakening [3:57] Tekst oryginalny
7. Sunshine [4:00] Tekst oryginalny
8. Child [4:25] Tekst oryginalny
9. Summer Song (In the Autumn) [2:13] Tekst oryginalny
10. Viking* [4:43] Tekst oryginalny
11. The Birds [3:36] Tekst oryginalny
12. I Once Wrote Some Poems [2:45] Tekst oryginalny

Bonusy:
(live in studio versions of the band (VDGG)

13. Re-Awakening [4:36]
14. Summer Song In The Autumn [2:50]
15. The Birds [3:23]
16. Sunshine [3:54]
17. Happy [2:49]

Autor wszystkich utworów: Peter Hammill
oprócz *: Hammill/Chris Judge Smith

Muzycy:
Peter Hammill – wokal, gitary akustyczne, fortepian
Guy Evans – perkusja, instrumenty perkusyjne
Martin Pottinger – skrzypce
Hugh Banton – organy, fortepian
Rod Clements – bas, skrzypce
Nic Potter – bas
Ray Jackson – harfa, mandolina
Robert Fripp – gitara elektryczna
Paul Whitehead – perkusja
David Jackson – saksofony tenorowe i altowe, flet

To nie ma być świadectwo mojej obecnej sytuacji muzycznej, ale jednocześnie ten album zawiera dużą część mnie, jest powrotem do korzeni. Większość utworów powstało trzy, cztery lata temu, i zostały stworzone podczas tworzenia się Van der Graaf, niektóre z nich były oryginalnie wykonywane przez zespół w początkach jego działalności. Zatem jest to album z utworami, a nie muzycznymi ekstrawagancjami, i jako taki jest poświęcony wszystkim tym, którzy zachęcali i dawali im energię w czasie ich tworzenia, którzy rzucili na nie nowe światło i wszystkim, którzy pomogli w stworzeniu tego albumu.

Peter Hammill

 

Polska recenzja nr 1:
Na początku chciałbym sprostować datę wydania 'Fool’s Mate’. Wydaje mi się, że był to rok 1971 (tak też widnieje na stronie VDGG http://www.vandergraafgenerator.co.uk/foolsm.htm), ale z kolei na sofa sound mamy rok 1970. Może prawda leży pośrodku. Ale to chyba nieważne. Ważna jest sama muzyka. A jest to doskonała próba przed 'prawdziwymi’ albumami solowymi PH, czyli 'Chameleonem…’, 'Silent corner…’. Wszystkie piosenki na 'Fool’s Mate’ zostały napisane przez PH jeszcze w latach 60-tych: Happy w 1966, Candle w 1969, a pozostałe w 1967 roku. Hammill grał większość z nich jako taki uliczny grajek, potem założył VDGG i te piosenki zostały odłożone na 'potem’; chociaż niektóre z nich VDGG też grał i nagrywał swoje wersje np. I Once Wrote Some Poems – Weeley Festival 28.08.1971, Vision – BBC 10.06.1971, Re-Awakening – nagrany 29 sierpnia 1969 roku. Skład w jakim został nagrany ten album też daje dużo do myślenia (pozostali członkowie VDGG, Fripp). A sama muzyka? Napisać że to tylko piosenki to trywialne. To są takie relaksujące piosenki. Niektóre piękne np. Birds (przepiękna solówka Frippa), niektóre smutne np. Summer Song, Solitude, Candle , niektóre wesołe (tak, tak PH też grał wesołą muzykę!) np. Happy, nietypowe np. Imperial Zeppelin (chórki), czy też szarpany i autotematyczny Once I Wrote Some Poems. Same partie instrumentalne są wyważone, nie ma jakichś specjalnych szaleństw, przez co jest to muzyka na początek dla kogoś kto chce zacząć słuchać PH, a nie wie od czego zacząć. Moja ocena: 4.

ceizurac

 

Polska recenzja nr 2:
Wydany w 1971 roku debiutancki solowy album Petera Hammilla zaskoczył chyba wszystkich ówczesnych sympatyków Van der Graaf Generator. Z pewnością spodziewali się oni mrocznych dekadenckich dźwięków czyli płyty gdzie każda następna pieśń jest bardziej ponura od poprzedniej. Tymczasem Fools mate okazał się być wydawnictwem złożonym przede wszystkim z luźnych piosenek które tylko gdzieniegdzie przypominały późniejszą twórczość Hammilla. Nad większością kompozycji unosi się bowiem dość mocno zauważalny duch psychodelicznych odjazdów.
Weźmy na przykład otwierający ten album fragment czyli Imperial Zeppelin będący najbardziej zwariowaną pieśnią jaką Hammill kiedykolwiek nagrał. Albo mega- optymistyczny Sunshine mogący się trochę kojarzyć z Seaside rande-vous grupy Queen. Nie wspominając o przepięknej balladzie Vision – poruszającym wyznaniu miłości do ukochanej osoby. Oprócz tego mamy tu jeszcze radosne Happy czyli prawdziwą Hammillowską afirmację życia i przedziwne, troszkę musicalowe Re-Awakening. Oczywiście na Fools Mate znajdziemy też kilka fragmentów pełnych smutku i desperacji jak chociażby Birds – jeden z największych klasyków artysty czy tez I once wrote poems mroczną opowieść o niezabliźnionych ranach które na zawsze zostawiają ślad w sercu.
Kolejnymi perełkami na płycie są z pewnością przeurocze na wpół akustyczne Child i dramatyczne Summer Song (In the Autumn) ze znakomitym refrenem.
Podsumowując jest to z pewnością płyta jakiej nikt po Hammillu by się nie spodziewał: dominuje prostota, na próżno szukać tu jakiś jazzrockowych, szalonych improwizacji. Ale właśnie to sprawia iż album ten ma tyle uroku i znakomicie poprawia humor w zimny deszczowy dzien.

Sebastian Winter
Recenzja ukazała się także na stronie progrock.org.pl

Kolejna strona