Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Pokaż wątki - LukaszS

Strony: 1 2 3 [4]
46
Tłumaczenia PH / Tlumaczenie Time to Burn
« dnia: 03 Lutego 2010, 10:36:35 »
Czas spopielenia, moglibyśmy przedyskutować wszystkie problemy…
Czy obietnice wciąż są dotrzymane
Czy wypowiedziane słowa wciąż brzmią szczerze
I gdzie jesteś Ty ?

47
Etymologia nazw i słów w tekstach PH / Time To Burn
« dnia: 01 Lutego 2010, 20:41:19 »
suttee pyre...  Sati (sanskryt: dobra żona) – hinduski zwyczaj, polegający na rytualnym spaleniu wdowy na stosie wraz ze zwłokami męża. Zgodnie z założeniem mógł być wykonywany wyłącznie za zgodą żony, jednak w historii zdarzały się nadużycia. Hinduskie żony często walczyły o prawo takiej śmierci, jak o przywilej. Wierzono, że małżeństwo łączy ludzi na zawsze.

Nazwa pochodzi od bogini Sati, żony boga Śiwa, która jako pierwsza dokonała samospalenia. W sanskrycie słowo sati oznacza dobra kobieta. Anglicy zakazali tej praktyki w 1829 roku, jednak jeszcze współcześnie zdarzają się przypadki sati. Dziś w Indiach za samo popieranie sati można zostać skazanym na 7 lat więzienia.

48
Etymologia nazw i słów w tekstach PH / The Unconscious Life
« dnia: 27 Sierpnia 2009, 07:19:11 »
Pavlovian itch - pojęcie związane z odruchem bezwarunkowym i warunkowym zbadanym przez Pawłowa.

odruchy powierzchowne są wyzwalane przez podrażnienie skory lub błon śluzowych. Należą tu m.in.: mruganie powieki przy drażnieniu rogówki lub spojówki, kichanie przy drażnieniu śluzówki nosa, napinanie mięśni brzucha przy drażnieniu skóry brzucha, odruch Babińskiego  (zgięcie podeszwowe palców stopy przy drażnieniu podeszwy).

więcej na stronie http://www.zso4.szkola.icpnet.pl/strony/matedu/ukladnerwowy/warunkowanie.htm

49
Etymologia nazw i słów w tekstach PH / The Top of the World
« dnia: 27 Czerwca 2009, 13:09:48 »
Weltanschauung - światopogląd

50
Dyskusja hammillowa / Live At Muzeval
« dnia: 24 Czerwca 2009, 00:05:16 »
Czy ktokolwiek wie co to ?

http://www.buycd.com/u/Peter%20Hammill/Live%20at%20Muzeval/452087900377

Jakaś setlista, czy to koncert tego PH ?

51
Etymologia nazw i słów w tekstach PH / Diminished
« dnia: 21 Czerwca 2009, 14:40:13 »
Rekoncylacja
   * w religioznawstwie: obrzęd liturgiczny przywracający charakter sakralny zdewastowanym bądź sprofanowanym miejscom, takim jak kościoły, cmentarze i tym podobne;
    * dawniej: pojednanie się ze skłóconą osobą lub instytucją, również w kontekście religijnym jako pojednanie się grzeszników z Kościołem katolickim po odbyciu właściwej pokuty.

52
Etymologia nazw i słów w tekstach PH / The Mercy
« dnia: 16 Czerwca 2009, 20:46:42 »
przeglądając stronę sofasound gdzie opisany został Donald Crowhurst i kapitan Oates jako pewne persony inspirujące Hammilla do napisania tego tekstu znalazłem na polskich stronach taki opis obu wspomnianych Panów... W 1968 roku ten 36-letni żeglarz wypłynął z Anglii na sklejkowym trimaranie jako uczestnik jachtowych regat Golden Globe dookoła świata. Choć cieszył się niewielkim doświadczeniem, a jego jacht, "Teignmouth Electron", przerażał niedopracowaniem konstrukcji, Crowhurstowi udało się przekonać zamożnego sponsora, sędziów regat oraz media, że jest poważnym pretendentem do zwycięstwa w wyścigu.

Prawda była inna. Po kilku tygodniach walki z przeciekającym poszyciem jachtu i zbyt wolnym tempem podróży Crowhurst zaczął wysyłać przez radio fałszywe raporty, wskazujące, że osiąga niesamowite sukcesy. Raz ogłosił nawet, że pokonał w jeden dzień 391 kilometrów - co w owych czasach oznaczało rekord świata. Naprawdę zaś zszedł ze swoim jachtem z trasy regat i zacumował u wybrzeża Ameryki Południowej, gdzie postanowił poczekać w ukryciu na powrót reszty żeglarzy okrążających kulę ziemską. Po 111 dniach utrzymywania ciszy radiowej Crowhurst zgłosił się ponownie, informując, że zajmuje właśnie pozycję za liderem wyścigu. Ale kiedy jeden ze współzawodników zatonął, próbując dogonić "Teignmouth Electron" w walce o drugie miejsce, Crowhursta ogarnęło poczucie winy. Wyznał wszystko w swoim dzienniku pokładowym, po czym przestąpił burtę jachtu i zniknął w odmętach Atlantyku.

53
Etymologia nazw i słów w tekstach PH / Fireships
« dnia: 05 Czerwca 2008, 11:53:34 »
Czy zatem w Curtains opisywani są Sylvia Plath i Thomas Pynchon ? Bo w Shell z pewnością  są odniesienia do Borgesa i Eschera

54
To już z tłumaczenia Siren Song wynikało ale jeszcze tutaj umieszczę:

dated as carbon – wers w którym węgiel należy traktować jako pierwiastek chemiczny, izotop węgla pod wpływem promieniowania kosmicznego jest stosowany do określania wieku rozmaitych obiektów  - popatrzcie na datowanie radiowęglowe . Po śmierci przestaje zachodzić wymiana materii, a izotop węgla C14 rozpada się.

55
Strona WWW / Artykuły z prasy
« dnia: 27 Stycznia 2008, 12:00:50 »
Mam zeskanowane recenzje płyt, koncertów z Tylko Rocka, wiem że na konkurencyjnych stronach artykuły z prasy są jednym z elementów strony www Stąd pytanie do eksperta, czy na polskiej (naszej  ;D ;D) stronie też takie mogą się ukazać...
Przy zachowaniu praw autorskich, za zgodą autorów oczywiście..


56
Etymologia nazw i słów w tekstach PH / Roaring Forties
« dnia: 18 Stycznia 2008, 22:03:32 »
 Kot z Cheshire - pojawia się w Sharply Unclear i Our Eyes Give It Shape, szukać tego kota należy w książkach o Alicji (w krainie czarów). Kot pojawia się z uśmiechem na ustach i znika. Psychologowie pewnie mają coś do powiedzenia na temat tego kota, a i po necie błąka się już ta istota, zatem nie bedę opisywał tutaj co znaczy pojawienie się kota z Cheshire w tekstach Hammilla

57
Etymologia nazw i słów w tekstach PH / And Close as This
« dnia: 15 Grudnia 2007, 13:35:50 »
Dance of seven veils - w Too Many Of My Yesterdays -  taniec  jaki odtańczyła Salome na uczcie Heroda, który z zachwytu obiecał spełnić każde jej życzenie. Salome zażyczyła sobie wtedy głowy Jana Chrzciciela na misie.
Szukajcie odniesień do sformułowania Taniec siedmiu woali lub taniec siedmiu zasłon.
Współcześnie te siedem woali to metafora - kolejno odkrywane woale Marzenia, Zmysły, Namiętność, Rozkosz, Męstwo, Współczucie, Wiedza.
W Mezopotamii była jeszcze bogini Isztar, która za pośrednictwem tańca siedmiu woali symbolizuje drogę jaką przebyła by uratować ukochanego Tammuzza...

58
Etymologia nazw i słów w tekstach PH / Pawn Hearts
« dnia: 08 Grudnia 2007, 18:16:58 »
Man-erg

Tytuł jest grą słów. Erg to jednostka miary energii równa 1/10 000 000 dżula. Zatem erg ma tutaj znaczenie najogólniej rzecz biorąc jakiejś ludzkiej energii. PH sugeruje nawet aby odczytywać go tak jak konie mechaniczne, jednostkę mocy. Nalezy odnotować również, iż jest to anagram słowa German.

59
Kim byli Mike i Susie ?

Susie była i być może wciąż jest aktorką teatralną w Londynie. Susie Penhalingon była współlokatorką mieszkania w którym PH mieszkał gdy po raz pierwszy przyjechał do Londynu.
Natomiast Mike - tutaj zdania są podzielone. Według jednego ze źródeł to Michael Brand - dyrygent i aranżer. On to właśnie zaaranżował linie melodyczne orkietry w Through the lokking glass na płycie Over.
Inna i bardziej prawdopodobna wersja to ta, że jest Mike Mc Leod chłopak Susie w ówczesnym czasie. Skąd ten pogląd, ano stąd ,że tego drugiego Mike'a - dyrygentta Hammill poznał wiele lat później po napisniu dwóch utworów, w których Mike i Susie się pojawiają : Refugees i kontynuacji na albumie Chameleon... Easy to Slep Away.


60
Proponuję stworzyć skarbnicę wiedzy, która rozjaśniać będzie tłumaczom tekstów i nie tylko etymologię słów użytych w utworach PH

Strony: 1 2 3 [4]