Autor Wątek: Nowy album Petera Hammilla - "Thin Air"  (Przeczytany 34386 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Polset

  • NadKoneser
  • Ekspert-wyjadacz
  • ****
  • Wiadomości: 6641
  • Płeć: Mężczyzna
  • Michał Sz. (Polset)
    • Zobacz profil
    • Polset on YouTube
Odp: Nowy album Petera Hammilla - "Thin Air"
« Odpowiedź #75 dnia: 06 Czerwca 2009, 10:05:38 »
Tylko nie to! Wywalą mnie z forum za obrazę ;) (proszę natychmiast napisać ze sie nie gniewasz :D ;D )   Ja nie mogę sie wgryźć w "Ghost of Planes" Reszta zachwyca ,zwłaszcza pierwsze 3 utwory zachwycają

(coś czuje ze sie nadaje do wątku o płycie a nie tutaj)

Pierwsze 5 utworów to cudowne utwory - szczególnie "Ghost of Planes" (ten klimat jakby z trochę z muzyki elektronicznej) i niejako wstęp do niego czyli instrumentalny "Wrong Way Round" - w obu mamy trochę mechaniczną perkusję (wiem, że Hennos zaraz powie, że PH nie umie na niej grać itp...  ;D).

Bardzo dobry jest początek czyli "Mercy" z tekstem, który być może coś nam mówi:

"What can you carry for your brother
when you can't stand up on your own?
It's hard to keep up, it's hard to keep up,
this part you have to do alone."


Natomiast nijaki "If We Must Part Like This" i fortepianowy "Undone" są po prostu słabsze; przede wszystkim tego pierwszego mógłby PH sobie odpuścić, a dać tylko na stronę b-singla.

Dwa ostatnie to znów powrót do mistrzostwa - kapitalny "Diminished" z ambientową końcówką i sunący powoli, z świetnymi motywami gitarowo-fortepianowymi "The Top of the World Club" to Hammill w swojej najwyższej formie.

Jeszcze parę uwag:
1. W dwóch utworach "Ghost of Planes" i "The Top of the World Club" pojawiają się zwroty "the air is thin"/"how thin the air" co można odbierać jako pewien łącznik całości? nie wiem na razie w teksty się nie wgryzałem. Czy ma to jakiś związek z katastrofami lotniczymi (11 września/"Flight"?)
2. Śpiew PH - dobry, wspaniały, ale nie ma już tych przejść "From soprano through to basso"; mamy za to jak zwykle dużo wielogłosów, kilku "śpiewających Hammillów" naraz - i to jest genialne.
3. Mamy piękne (powiedziałbym nawet fałszywe-niepokojące) brzmienie gitar - i akustycznych, i elektrycznych, i - te, które najbardziej lubię - czyli jakby soundscapowe (jak u solowego Frippa).

To tak moja wstępna analiza "Thin Air"; moje pierwsze odczucia, których nie należy brać do siebie.  ;D

Zupełnie cie nie rozumiem .  Przecież obydwaj lubimy album Non of The Above a tam masz same takie ballady jak Undone Tyle ze Undone i cały Thin Air jest lepszy. From soprano through to basso już od dawna nie ma ;D (przynajmniej na płytach studyjnych) A myśle ze o 11 września by napisał już dawno a nie po 8 latach
I cieszę się że jestem sam. Samotnie łatwiej myśleć i łatwiej tańczyć kiedy już poumierają wszyscy"

Offline Polset

  • NadKoneser
  • Ekspert-wyjadacz
  • ****
  • Wiadomości: 6641
  • Płeć: Mężczyzna
  • Michał Sz. (Polset)
    • Zobacz profil
    • Polset on YouTube
Odp: Nowy album Petera Hammilla - "Thin Air"
« Odpowiedź #76 dnia: 06 Czerwca 2009, 10:07:24 »
Hennos jej slucha od 6 rano i mowi, ze perkusja jest o dziwo dobra ;)
Dokladnie to jest zrealizowane bardzo wszystko.

Nie wierzę, że Hennos to powiedział!  ;D

Co do perkusji to sie nie znam
Ale to drugie zdanie jest w pełni uprawnione :D
I cieszę się że jestem sam. Samotnie łatwiej myśleć i łatwiej tańczyć kiedy już poumierają wszyscy"

Offline ceizurac

  • (цеиэурац)
  • NadKoneser
  • Ekspert-wyjadacz
  • ****
  • Wiadomości: 15536
  • Płeć: Mężczyzna
  • booty
    • Zobacz profil
Odp: Nowy album Petera Hammilla - "Thin Air"
« Odpowiedź #77 dnia: 06 Czerwca 2009, 10:15:58 »
Zupełnie cie nie rozumiem .  Przecież obydwaj lubimy album Non of The Above a tam masz same takie ballady jak Undone Tyle ze Undone i cały Thin Air jest lepszy. From soprano through to basso już od dawna nie ma ;D (przynajmniej na płytach studyjnych) A myśle ze o 11 września by napisał już dawno a nie po 8 latach

A ja zupełnie Cię nie rozumiem  ;D; ale widać tak mamy - nikt nikogo nie rozumie.  :D
Mnie się po prostu nie spodobało "Undone" i "If We Must Part Like This" - to było takie pierwsze wrażenie  O0; później może będę miał inne zdanie (tak jak zupełnie rozumiałem "Interference Patterns" - a teraz wiem, że to genialny utwór  :[).
There’s the thing, hold it close.
You had your fling. You laid your ghosts.

Time to leave, close the door.
You can’t believe you wanted more,
more or less, al for the best
in the end it’s al behind you.

There’s the thing, for all you know
it’s time to let go.

Offline Hennos

  • Central Scrutinizer
  • Ekspert-wyjadacz
  • *
  • Wiadomości: 1041
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • Polska strona o VdGG i Peterze Hammillu
Odp: Nowy album Petera Hammilla - "Thin Air"
« Odpowiedź #78 dnia: 06 Czerwca 2009, 10:35:54 »
Hennos jej slucha od 6 rano i mowi, ze perkusja jest o dziwo dobra ;)
Dokladnie to jest zrealizowane bardzo wszystko.

Nie wierzę, że Hennos to powiedział!  ;D

A jednak powiedziałem ;D
Bardzo dokładnie jest ta płyta nagrana, nawet perkusja jest o dziwo O.K.
Celowo jest zminimalizowana, żeby się nie było do czego przyczepić ;)
Ja nie słyszę tam słabszych fragmentów, po prostu początek miażdży, a potem jest kilka utworów trochę innych klimatem, ale to nie znaczy, że słabszych.
"Undone" także mi się wydaje bardzo ciekawy i chyba zdania nie zmienię ;)
Płyta jest zdecydowanie lepsza od "Singularity" (muzycznie, co do tekstów to się nie wypowiem).
Without deviation from the norm, progress is not possible - F. Zappa.

Online Sebastian Winter

  • Wampir
  • Ekspert-wyjadacz
  • ***
  • Wiadomości: 22106
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Nowy album Petera Hammilla - "Thin Air"
« Odpowiedź #79 dnia: 06 Czerwca 2009, 14:49:51 »
a ja sie zgadzam  z Polsetem- to niemal arcydzielo- tak poruszajacej muzyki PH nie nagrał od None of the above..a moze od This nawet...ulubione momenty: If We Must Part Like this i oczywiscie pierwsza piątka- widac ze PH jest w  swietnej formie...tylo na razie  po 1-szym przesluchaniu...szczegoly bedą pozniej O0 0=0
What can I say when, in some obscure way,
I am my own direction?

Offline Hennos

  • Central Scrutinizer
  • Ekspert-wyjadacz
  • *
  • Wiadomości: 1041
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • Polska strona o VdGG i Peterze Hammillu
Odp: Nowy album Petera Hammilla - "Thin Air"
« Odpowiedź #80 dnia: 06 Czerwca 2009, 17:02:58 »
a ja sie zgadzam  z Polsetem- to niemal arcydzielo- tak poruszajacej muzyki PH nie nagrał od None of the above..a moze od This nawet...ulubione momenty: If We Must Part Like this i oczywiscie pierwsza piątka- widac ze PH jest w  swietnej formie...tylo na razie  po 1-szym przesluchaniu...szczegoly bedą pozniej O0 0=0

Zgadzam się z wampirem i Polsetem ;D
To wielkie dzieło i nie mogę się od niego uwolnić, a jednak trzeba tę płytę dokładnie osłuchać; mimo tego już teraz można stwierdzić, iż jest to znakomity i bardzo równy materiał, jestem pod wrażeniem...


Without deviation from the norm, progress is not possible - F. Zappa.

Offline Sylvie

  • Сильвия
  • Central Scrutinizer
  • Ekspert-wyjadacz
  • *
  • Wiadomości: 1296
  • Płeć: Kobieta
    • Zobacz profil
Odp: Nowy album Petera Hammilla - "Thin Air"
« Odpowiedź #81 dnia: 06 Czerwca 2009, 18:14:51 »
Wszystko wskazuje na to, iż jest to wielka płyta, na pewno "Singularity" zostawia daleko w tyle.
Szczególnie początek zaskakuje jego mocą.
Nie rozumiem, dlaczego "Undone" miałby być słabszym utworem, jest bardzo ciekawy.
Nie potrafię wskazać tu słabszych fragmentów, a na "Singularity" nie było to problemem :)
Oczywiście jest to opinia wstępna, płyta wymaga porządnego wsłuchania się.


Something makes me nervous,
something makes me twitch...

Offline Martha

  • Moderatorka Globalna
  • Aktywny użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 242
  • Płeć: Kobieta
    • Zobacz profil
Odp: Nowy album Petera Hammilla - "Thin Air"
« Odpowiedź #82 dnia: 06 Czerwca 2009, 22:15:36 »
Nie pozostaje mi nic innego, jak dołączyć się do zachwytów.
Nie przypuszczałam, że "Thin Air" będzie aż tak dobra płytą.
Jest to bardzo równy album i raczej nie posiada on słabszych punktów.
Owszem, niektóre utwory na pierwszy rzut ucha brzmią dziwnie i wydają się słabsze, ale to tylko pozory; kolejne przesłuchania obalają tę fałszywą tezę :)
Wracam do słuchania, bo wielu rzeczy jeszcze nie odkryłam.
Waiting for the doctor to come.

Online Sebastian Winter

  • Wampir
  • Ekspert-wyjadacz
  • ***
  • Wiadomości: 22106
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Nowy album Petera Hammilla - "Thin Air"
« Odpowiedź #83 dnia: 06 Czerwca 2009, 23:02:21 »
wlasnie skonczylem sluchac  3 raz- i podtrzymuje swoje zdanie - to WIELKA PLYTA a teksty sa najlepsze od czasu This O0 0=0
What can I say when, in some obscure way,
I am my own direction?

Online Sebastian Winter

  • Wampir
  • Ekspert-wyjadacz
  • ***
  • Wiadomości: 22106
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Nowy album Petera Hammilla - "Thin Air"
« Odpowiedź #84 dnia: 07 Czerwca 2009, 01:32:40 »
po koejnym przesluchaniu stwierdzam ze Thin air jest lepszy od This( sorry ceizuracu ;D)......musze zdobyć teksty by sie wczytac choć wydaje mi sie ze PH wreszcie wrocił do tematyki mi najblizszej- i choc nie jest to 2 -gie Over to ta plyta i tak powala  ....arcydzielo bez zadnych watpliwosci 0=0 0=0
What can I say when, in some obscure way,
I am my own direction?

Offline Tamara

  • (Тамара)
  • Central Scrutinizer
  • Ekspert-wyjadacz
  • *
  • Wiadomości: 948
  • Płeć: Kobieta
    • Zobacz profil
Odp: Nowy album Petera Hammilla - "Thin Air"
« Odpowiedź #85 dnia: 07 Czerwca 2009, 02:37:57 »
No to jest wielka plyta, ja sie bardzo zdziwilam ze to az tak wielkie jest, chyba nigdy nie wiadomo kiedy Hammill cos wielkiego wyda ;D
"Undone" jest super i ja sie nie zgadzam ze tam nie pasuje.
"If We Must Part Like This" tez jest bardzo dobry.
Ceizurac, Ty dokladnie to przesluchaj bo dostaniesz czarna owce ;D
Ja juz chyba 10 razy sluchalam te plyte i nie moge powiedziec, ze tam cos jest slabsze, wszystko jest super i tam gdzie powinno byc [ok]
You are gone
and I am with you:
this will never come again.

Offline Polset

  • NadKoneser
  • Ekspert-wyjadacz
  • ****
  • Wiadomości: 6641
  • Płeć: Mężczyzna
  • Michał Sz. (Polset)
    • Zobacz profil
    • Polset on YouTube
Odp: Nowy album Petera Hammilla - "Thin Air"
« Odpowiedź #86 dnia: 07 Czerwca 2009, 03:35:29 »
Poniewież pierwszy napisałem ze to arcydzieło to już nie będę pisał zachwytów :P Słuchałem chyba z 10x i jest powiem kolokwialnie SUPER :D Teraz zorbie analizę porównawczą ;D

Płycie najbliżej jest do Incochrence i Singularity. Ma tu elementy aranżacji z tym dwóch albumów.
"The Mercy" i "Your Face on The Street" to Icocherence, zwłaszcza ten drugi gdzie mam identcznie brzmiące klawisze.(No a tekstowo to chyba rozwinięcie "Friday Afternoon") Bo The Mercy to jakieś jak dla mnie nowatorskie pomysły aranżacyjne bardzo pomysłowe i imponujące (Czy nie odnosicie wrażenia ze Mercy brzmi jak z lat 80tych?)  Stumbled  i "If We Must Part Like this" to lepsze,bardziej dopracowane wersje tego co mamy na "Singularity" w takich utworach jak "Event Horizon" czy "Naked to the Flame"
A w "If We Must Part Like this" mam gitary w stylu Erica Claptona. 

Chciem jeszcze dodać ze "Singularity" to dobra płyta tyle że nie genialna

Mam wrażenie że ze Mistrz płaczy w swej głowie doświadczenia muzyczne z "Incocherence" i Singularity. I zrobił takie "The Best Of" z tego co na tych dwóch płytach muzycznie jest.
Teraz tak sobie myśle że to może colowe działanie Hammilla. Przecież trudna i genialna płyta This (nie rozumiem wszych porównani do Thin Air,dla mnie mało mają ze sobą wspólnego. Równie dobrze do "X My Heart" można by porównać ) a potem luźniejsza "Non Of The Above" potem What,Now? potem znowu taka sobie "Clutch" potem Incocherence (o której chyba nie trzeba nic pisać) później mało spójna "Singularity" a teraz "Thin Air"-Przypadek?
I cieszę się że jestem sam. Samotnie łatwiej myśleć i łatwiej tańczyć kiedy już poumierają wszyscy"

Offline Tamara

  • (Тамара)
  • Central Scrutinizer
  • Ekspert-wyjadacz
  • *
  • Wiadomości: 948
  • Płeć: Kobieta
    • Zobacz profil
Odp: Nowy album Petera Hammilla - "Thin Air"
« Odpowiedź #87 dnia: 07 Czerwca 2009, 05:23:07 »
Do This porownujemy jakosciowo, nie muzycznie ;)
You are gone
and I am with you:
this will never come again.

Offline Polset

  • NadKoneser
  • Ekspert-wyjadacz
  • ****
  • Wiadomości: 6641
  • Płeć: Mężczyzna
  • Michał Sz. (Polset)
    • Zobacz profil
    • Polset on YouTube
Odp: Nowy album Petera Hammilla - "Thin Air"
« Odpowiedź #88 dnia: 07 Czerwca 2009, 06:36:13 »
Do This porownujemy jakosciowo, nie muzycznie ;)


Uhm.. ;) Rozumiem ze mozna to porównać do każdej świetnej płyty na świecie np. do "The Wake" IQ bo tez jest genialna :D

Ach jakie to cudowne kłócić sie o to do czego podobny jest geniusz danej płyty  :-* :-*
I cieszę się że jestem sam. Samotnie łatwiej myśleć i łatwiej tańczyć kiedy już poumierają wszyscy"

Online Sebastian Winter

  • Wampir
  • Ekspert-wyjadacz
  • ***
  • Wiadomości: 22106
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Nowy album Petera Hammilla - "Thin Air"
« Odpowiedź #89 dnia: 07 Czerwca 2009, 12:04:11 »
tak sobie myslę jak fajnie bylby uslyszeć takie The Mercy czy Your Face on The Street  na zywo tylko z fortepianem lub gitarą 0=0 0=0
What can I say when, in some obscure way,
I am my own direction?