Aktualności:

Nowy skrypt forum, może nic nie dzialać ;-) Poprawię to wkrótce. Hennos

Menu główne

In Camera

Zaczęty przez Godbluff, 23 Czerwiec 2008, 13:24:47

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Godbluff

Wszystkie niejasności z NO MORE the (sub-MARINER) wyjaśnione...

http://www.angelfire.com/biz/pjah/submariner.html

Godbluff

Odnośnie Gog i Magog

Najsłynniejsze olbrzymy brytyjskie to Gog i Magog. Ich imiona wywodzą się z Apokalipsy Świętego Jana: ,,A gdy się skończy tysiąc lat, z więzienia swego szatan zostanie zwolniony. I wyjdzie, by omamić narody z czterech narożników ziemi, Goga i Magoga, by ich zgromadzić na bój, a liczba ich jak piasek morski. Wyszli oni na powierzchnię ziemi i otoczyli obóz świętych i miasto umiłowane; a zstąpił ogień od Boga z nieba i pochłonął ich" (Ap 20,7-9).

Według Brytyjczyków, Gog i Magog to jedyni pozostali przy życiu potomkowie 33 córek-mężobójczyń cesarza Dioklecjana. Morderczynie popłynęły na Wyspy Brytyjskie i tam zamieszkały. Gdy prawnuk Eneasza, Brut (wedle legendy przodek króla Artura), dopłynął do Anglii, napotkał tam olbrzymów, a wśród nich właśnie Goga i Magoga. Oboje zostali doprowadzeni w łańcuchach do Troynovantu (Londynu) i do śmierci służyli jako odźwierni w pałacu królewskim. Posągi gigantów do dziś stoją przed Guildhall (ratuszem londyńskiego City - z lewej Gog, z prawej Magog). W 1666 roku zniszczył je pożar (ten sam, który strawił szekspirowski teatr Globe), a w 1940 r. - naloty niemieckie.


Kuba

#2
Rzecz tyczy się także Goga:

Gun-metal.

Gun-metal jest to metal zwany u nas spiżem.

A spiż to stop miedzi z cyną, cynkiem i ołowiem, czasem zaliczany do brązów. Zawiera więcej cyny (11%) niż brąz cynowy (do 9%). Zawartości cynku i ołowiu są odpowiednio w granicach 2-7% i 2-6%. Jest odporny na korozję i ścieranie.Znany już w starożytności, stosowany był do wyrobu broni siecznej, podobnie jak inne stopy miedzi, z uwagi na to, że jest twardszy niż żelazo. W średniowieczu odlewano z niego dzwony (stąd nazwa dzwon spiżowy) zaś w czasach późniejszych armaty. To wspólne zastosowanie stopu stało się przyczyną zniszczenia wielu dzwonów, przetopionych na broń. W dzisiejszych czasach stosowany głównie w rzeźbiarstwie i do wyrobu elementów ozdobnych.

Nie jestem do końca pewien, ale to właśnie ze spiżu mogą być odlane te dwie postacie (Gog i Magog), które znajdują się przed ratuszem Guildhall w Londynie.

***

Natomiast Cut Diamond to prawdopodobnie szlifowany diament.

W sumie to tej płycie należy się oddzielny temat, nie etymologii, tylko samej płycie, dziwie się, że go nie ma jeszcze, jeśli ktoś mnie nie uprzedzi, to go założę :).
How can I be free?
How can I get help?
Am I really me?
Am I someone else?

Hennos

Szlifowany diament, czyli brylant.
Polecam ten artykuł z Wiki:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Zasada_4C
Without deviation from the norm, progress is not possible - F. Zappa.

Kuba

Na końcu języka miałem ;D.
How can I be free?
How can I get help?
Am I really me?
Am I someone else?