Autor Wątek: Pawn Hearts  (Przeczytany 75782 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline LukaszS

  • (ЛукашС)
  • NadKoneser
  • Ekspert-wyjadacz
  • ****
  • Wiadomości: 2960
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Pawn Hearts
« dnia: 08 Grudnia 2007, 18:16:58 »
Man-erg

Tytuł jest grą słów. Erg to jednostka miary energii równa 1/10 000 000 dżula. Zatem erg ma tutaj znaczenie najogólniej rzecz biorąc jakiejś ludzkiej energii. PH sugeruje nawet aby odczytywać go tak jak konie mechaniczne, jednostkę mocy. Nalezy odnotować również, iż jest to anagram słowa German.
There is so much sorrow in the world,
there is so much emptiness and heartbreak and pain.
Somewhere on the road we have all taken a wrong turn...
how can we build the right path again?

Offline Hennos

  • Central Scrutinizer
  • Ekspert-wyjadacz
  • *
  • Wiadomości: 1041
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • Polska strona o VdGG i Peterze Hammillu
Odp: Pawn Hearts
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Grudnia 2007, 18:22:46 »
Dzięki, bardzo to ciekawe.
H to He to chyba nie muszę wyjaśniać...
Natomiast np. o Man-erg nie wiedziałem.
Without deviation from the norm, progress is not possible - F. Zappa.

Offline ceizurac

  • (цеиэурац)
  • NadKoneser
  • Ekspert-wyjadacz
  • ****
  • Wiadomości: 15472
  • Płeć: Mężczyzna
  • booty
    • Zobacz profil
Odp: Pawn Hearts
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Stycznia 2008, 13:17:04 »
Tytuł płyty "Pawn Hearts" wziął się z przekształcenia słów Jaxona "horn parts". Tak przynajmnie piszą na: http://sidsmith.blogspot.com/search/label/Peter%20Hammill
Trochę mi to trudno przetłumaczyć, ale sens chyba jest taki, jak napisałem. 8)
There’s the thing, hold it close.
You had your fling. You laid your ghosts.

Time to leave, close the door.
You can’t believe you wanted more,
more or less, al for the best
in the end it’s al behind you.

There’s the thing, for all you know
it’s time to let go.

Godbluff

  • Gość
Odp: Pawn Hearts
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Marca 2008, 02:03:24 »
Man-erg

Tytuł jest grą słów. Erg to jednostka miary energii równa 1/10 000 000 dżula. Zatem erg ma tutaj znaczenie najogólniej rzecz biorąc jakiejś ludzkiej energii. PH sugeruje nawet aby odczytywać go tak jak konie mechaniczne, jednostkę mocy. Nalezy odnotować również, iż jest to anagram słowa German.

Oh NIE!!!! Nie o to tutaj chodzi. Czynnikowa teoria osobowości Raymonda Cattella (Teoria cech indywidualnych) to jedna z najbardziej rozwiniętych, empirycznych teorii osobowości, tzw. teoria cech bazująca na analizie czynnikowej.

Teoria osobowości Cattella rozpatruje osobowość w szerokiej perspektywie, posługując się metodami statystycznymi do ustalenia dużej liczby konstruktów, które są powiązane operacyjnie z danymi. System konstruktów teoretycznych Cattella należy do najbardziej złożonych teorii psychologicznych.

Cecha jest najważniejszym pojęciem tej teorii, inne pojęcia są jej szczególnymi przypadkami. Teoria zakłada, że struktura psychiczna człowieka jest możliwa do opisania i nazwania na podstawie obserwowanego zachowania a dokonuje się tego w celu wyjaśnienia regularności lub spójności pewnych działań podejmowanych przez człowieka.


Już sam tekst sugeruje tuta o co chodzi. Każdy z nas nosi w sobie różne cechy osobowiści, czasami jest to Killer a czasami Angel... Tak na marginesie to środkowa część utworu znakomicie ilustruje walkę tych wszystkich żywiołów jakie w sobie nosimy. 

"Jestem tylko człowiekiem, zabójcy, anioły też nimi są... dyktatorzy, zbawcy, uciekinierzy..."    Wymieniając te postacie Hammill nie ma na myśli konkretnych osób tylko właśnie cechy charakteru jakie każdy z nas posiada w większym lub mniejszym stopniu.

Offline LukaszS

  • (ЛукашС)
  • NadKoneser
  • Ekspert-wyjadacz
  • ****
  • Wiadomości: 2960
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Pawn Hearts
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Marca 2008, 06:40:27 »
Man-erg

Tytuł jest grą słów. Erg to jednostka miary energii równa 1/10 000 000 dżula. Zatem erg ma tutaj znaczenie najogólniej rzecz biorąc jakiejś ludzkiej energii. PH sugeruje nawet aby odczytywać go tak jak konie mechaniczne, jednostkę mocy. Nalezy odnotować również, iż jest to anagram słowa German.

Oh NIE!!!! Nie o to tutaj chodzi. Czynnikowa teoria osobowości Raymonda Cattella (Teoria cech indywidualnych) to jedna z najbardziej rozwiniętych, empirycznych teorii osobowości, tzw. teoria cech bazująca na analizie czynnikowej.

Teoria osobowości Cattella rozpatruje osobowość w szerokiej perspektywie, posługując się metodami statystycznymi do ustalenia dużej liczby konstruktów, które są powiązane operacyjnie z danymi. System konstruktów teoretycznych Cattella należy do najbardziej złożonych teorii psychologicznych.

Cecha jest najważniejszym pojęciem tej teorii, inne pojęcia są jej szczególnymi przypadkami. Teoria zakłada, że struktura psychiczna człowieka jest możliwa do opisania i nazwania na podstawie obserwowanego zachowania a dokonuje się tego w celu wyjaśnienia regularności lub spójności pewnych działań podejmowanych przez człowieka.


Już sam tekst sugeruje tuta o co chodzi. Każdy z nas nosi w sobie różne cechy osobowiści, czasami jest to Killer a czasami Angel... Tak na marginesie to środkowa część utworu znakomicie ilustruje walkę tych wszystkich żywiołów jakie w sobie nosimy. 

"Jestem tylko człowiekiem, zabójcy, anioły też nimi są... dyktatorzy, zbawcy, uciekinierzy..."    Wymieniając te postacie Hammill nie ma na myśli konkretnych osób tylko właśnie cechy charakteru jakie każdy z nas posiada w większym lub mniejszym stopniu.

To ciekawe spojrzenie, tego nie znałem
There is so much sorrow in the world,
there is so much emptiness and heartbreak and pain.
Somewhere on the road we have all taken a wrong turn...
how can we build the right path again?

Offline ida

  • Koneser
  • Nowy użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 5
  • Płeć: Kobieta
    • Zobacz profil
Odp: Pawn Hearts
« Odpowiedź #5 dnia: 02 Października 2008, 21:02:39 »
Czy ktoś mi może wytłumaczyć skąd się wzięły LEMINGI?! Czy to naprawdę chodzi o te małe, milusie, pokryte sierścią stworki? Wszystko potrafię zrozumieć, tylko nie te lemingi...

Czy to jest coś oczywistego i ja jak zawsze dowiaduję się ostatnia, czy to tylko dziki wymysł Hammilla?

Może u Was wreszcie znajdę oświecenie...

A tak w ogóle to cześć:) Jestem Ida:)

Offline Polset

  • NadKoneser
  • Ekspert-wyjadacz
  • ****
  • Wiadomości: 6633
  • Płeć: Mężczyzna
  • Michał Sz. (Polset)
    • Zobacz profil
    • Polset on YouTube
Odp: Pawn Hearts
« Odpowiedź #6 dnia: 02 Października 2008, 21:05:26 »
Czy ktoś mi może wytłumaczyć skąd się wzięły LEMINGI?! Czy to naprawdę chodzi o te małe, milusie, pokryte sierścią stworki? Wszystko potrafię zrozumieć, tylko nie te lemingi...

Czy to jest coś oczywistego i ja jak zawsze dowiaduję się ostatnia, czy to tylko dziki wymysł Hammilla?

Może u Was wreszcie znajdę oświecenie...

A tak w ogóle to cześć:) Jestem Ida:)

Witaj Ida Ja Jestem Michał
Witam Cie serdecznie na naszym Forum
Szczerze mówiąc to Ja sie nad tym nie zastanawiałem Kolego Godbluff będzie wiedział :)
Mam nadzieje ze będziesz aktywna uczstniczyc w naszch rozmowach
I cieszę się że jestem sam. Samotnie łatwiej myśleć i łatwiej tańczyć kiedy już poumierają wszyscy"

Offline Hennos

  • Central Scrutinizer
  • Ekspert-wyjadacz
  • *
  • Wiadomości: 1041
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • Polska strona o VdGG i Peterze Hammillu
Odp: Pawn Hearts
« Odpowiedź #7 dnia: 02 Października 2008, 21:06:58 »
A tak w ogóle to cześć:) Jestem Ida:)

Witamy w naszych skromnych progach! :D
Co do pytania to... też nie wiem :D
Without deviation from the norm, progress is not possible - F. Zappa.

Offline Polset

  • NadKoneser
  • Ekspert-wyjadacz
  • ****
  • Wiadomości: 6633
  • Płeć: Mężczyzna
  • Michał Sz. (Polset)
    • Zobacz profil
    • Polset on YouTube
Odp: Pawn Hearts
« Odpowiedź #8 dnia: 02 Października 2008, 21:09:12 »
A tak w ogóle to cześć:) Jestem Ida:)

Witamy w naszych skromnych progach! :D
Co do pytania to... też nie wiem :D


Nie popisaliśmy sie przed nowa koleżanką ;D
Ale nie porzucaj nas
Nie jesteśmy jełopami :D
Początki bywają trudne :)
I cieszę się że jestem sam. Samotnie łatwiej myśleć i łatwiej tańczyć kiedy już poumierają wszyscy"

Offline Hennos

  • Central Scrutinizer
  • Ekspert-wyjadacz
  • *
  • Wiadomości: 1041
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • Polska strona o VdGG i Peterze Hammillu
Odp: Pawn Hearts
« Odpowiedź #9 dnia: 02 Października 2008, 21:15:18 »
A tak w ogóle to cześć:) Jestem Ida:)

Witamy w naszych skromnych progach! :D
Co do pytania to... też nie wiem :D


Nie popisaliśmy sie przed nowa koleżanką ;D
Ale nie porzucaj nas
Nie jesteśmy jełopami :D
Początki bywają trudne :)

To się da ustalić, jak na razie nikt jeszcze o to nie pytał :)
Without deviation from the norm, progress is not possible - F. Zappa.

Offline ceizurac

  • (цеиэурац)
  • NadKoneser
  • Ekspert-wyjadacz
  • ****
  • Wiadomości: 15472
  • Płeć: Mężczyzna
  • booty
    • Zobacz profil
Odp: Pawn Hearts
« Odpowiedź #10 dnia: 02 Października 2008, 21:37:21 »
Czy ktoś mi może wytłumaczyć skąd się wzięły LEMINGI?! Czy to naprawdę chodzi o te małe, milusie, pokryte sierścią stworki? Wszystko potrafię zrozumieć, tylko nie te lemingi...

Czy to jest coś oczywistego i ja jak zawsze dowiaduję się ostatnia, czy to tylko dziki wymysł Hammilla?

Może u Was wreszcie znajdę oświecenie...

A tak w ogóle to cześć:) Jestem Ida:)

A witam również!  :)
Rośnie nam tu już powoli Liga Kobiet...  ;)
A Lemingi są w tym kawałkiem chyba symbolem upadku (samobójstwa?) społeczeństwa; skaczą ze szczytu skał do morza i popełniają samobójstwo. Ale szczegółowiej to niech się Godbluff wypowie.  8)
There’s the thing, hold it close.
You had your fling. You laid your ghosts.

Time to leave, close the door.
You can’t believe you wanted more,
more or less, al for the best
in the end it’s al behind you.

There’s the thing, for all you know
it’s time to let go.

Offline LukaszS

  • (ЛукашС)
  • NadKoneser
  • Ekspert-wyjadacz
  • ****
  • Wiadomości: 2960
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Pawn Hearts
« Odpowiedź #11 dnia: 02 Października 2008, 21:46:42 »
Czy ktoś mi może wytłumaczyć skąd się wzięły LEMINGI?! Czy to naprawdę chodzi o te małe, milusie, pokryte sierścią stworki? Wszystko potrafię zrozumieć, tylko nie te lemingi...

Czy to jest coś oczywistego i ja jak zawsze dowiaduję się ostatnia, czy to tylko dziki wymysł Hammilla?

Może u Was wreszcie znajdę oświecenie...

A tak w ogóle to cześć:) Jestem Ida:)

Witam

Po pierwsze na okładce ksiązki The Lemming Chronicles, oprócz muzyków jest mały stworek...

Po drugie w nocie tłumacza na język włoski jest opis tych stworzonek, a także legendy z nimi związanej ...może ktoś się do niej dokopie...W latach 50-tych stworzono legendę , że te zwierzątka popełniają masowe samobójstwo...

W końcu w książce cytowanej juz przeze mnie Progresywny Urock jest opis , który mówi ,że Lemmingi o metafora dla generacji gnającej na oślep ku ruinie - bo nadzieja na prawdziwe duchowe spełnienie obróciła sie w niwecz - Hammill uzywa obrazu rzucających się w morze lemingów jako metafory właśnie.

Pozostaje jeszcze przywołać wikipedię:

Fałszywa legenda bazowana na amerykańskim filmie wytwórni Disneya White Wilderness (1958) sugerowała, iż kiedy zbliżają się do oceanu bądź morza, myślą że są w stanie je przepłynąć; W praktyce jednak, jest to często dalekie od prawdy, a sugestia w filmie była jedynie wymysłem autorów, którzy sami zepchnęli gryzonie do wody.


There is so much sorrow in the world,
there is so much emptiness and heartbreak and pain.
Somewhere on the road we have all taken a wrong turn...
how can we build the right path again?

Godbluff

  • Gość
Odp: Pawn Hearts
« Odpowiedź #12 dnia: 03 Października 2008, 18:37:57 »
Ja jeszcze w angielskiej wikipedi znalazłem coś takiego:
Lemming jest też używaną metaforą odnośnie osób, które bezmyślnie wierzą jakiemuś popularnemu poglądowi. Pogląd ten często niesie zagrożenie

I stood alone upon the highest cliff-top,
looked down, around, and all that I could see
were those that I would dearly love to share with
crashing on quite blindly to the sea...


W tym fragmencie widać, że chodzi tutaj o tą metaforę. Jeden został i teraz spogląda w dół i widzi co by się z nim stało gdyby ślepo poszedł za nimi.

I tried to ask what game this was,
but knew I might not play it:
the voice, as one, as no-one, came to me...


Teraz zadaje pytanie dlaczego tak się stało a Lemingi dają mu odpowiedź :)

Pełna nazwa utworu to Lemmings (including Cog)
Cog to trybik w maszynie, potocznie pionek (To też jest ciekawe jeśli popatrzymy na nazwę całego albumu) W tym przypadku osoba stojąca na tym klifie to jest ten Cog, który zadaje pytania o takie postępowanie społeczeństwa jednak jedynie tyle może zrobić ponieważ sam jest tylko trybikiem w wielkiej maszynie.

What choice is there left but to live?
to save the little ones?

What choice is there left but to try?


Końcówka utworu ma taką wymowę czy morał, że siebie już nie uratujemy ale możemy uratować swoje dzieci pokazując im błędy jakie popełnili rodzice.

W tym utworze mamy przykład zachowania ludzi gdy  w konkretnej grupie obierają sobie za autorytet jedną osobę i ślepo wierzą w to co mówi. Wydaję mi się, że dobrym przykładem jest Hitler i inni krwawi imperatorzy. Jest to bardzo ciekawe zjawisko socjologicznie kiedy ludzie ślepo poddają się jednej idei nie tylko dlatego, że ich światłem w tunelu jest jedna osoba ale dlatego, że jest to presja jaką wywiera grupa.

Oczywiście jest to tylko moja interpretacja tego utworu :)

Dobrze, że ktoś zadaje pytania bo wtedy jest motywacja do szukania odpowiedzi a dzięki temu lepszego poznania treści zawartej w utworach Hammilla

Godbluff

  • Gość
Odp: Pawn Hearts
« Odpowiedź #13 dnia: 03 Października 2008, 18:52:50 »
Tytuł płyty "Pawn Hearts" wziął się z przekształcenia słów Jaxona "horn parts". Tak przynajmnie piszą na: http://sidsmith.blogspot.com/search/label/Peter%20Hammill
Trochę mi to trudno przetłumaczyć, ale sens chyba jest taki, jak napisałem. 8)

Mi się mało prawdopodobne wydaje aby Hammill pozwolił zatytułować album zupełnie bez sensu. Więc pewnie nie chodzi tylko tutaj o przekształcenie słowa. Moim zdaniem jest to nawiązanie do Lemingów. Dosłownie Serca w Pionkach, Pionki to ludzie a ludzie mają serca. Pionki\Tribiki w wielkiej maszynie jaką jest społeczeństwo. Serce jako istnienie ludzkie. Z resztą mamy ilustracje na okładce :)

Offline Polset

  • NadKoneser
  • Ekspert-wyjadacz
  • ****
  • Wiadomości: 6633
  • Płeć: Mężczyzna
  • Michał Sz. (Polset)
    • Zobacz profil
    • Polset on YouTube
Odp: Pawn Hearts
« Odpowiedź #14 dnia: 03 Października 2008, 19:16:57 »
Ekspert z Ciebie :)
Ale Droga Ido (jak to czytasz) On nie zna Incoherence i The Fall on The House of Usher ;D
I cieszę się że jestem sam. Samotnie łatwiej myśleć i łatwiej tańczyć kiedy już poumierają wszyscy"