Autor Wątek: Aktualnie słucham...  (Przeczytany 2520891 razy)

Tercero i 62 Gości przegląda ten wątek.

Offline ceizurac

  • (цеиэурац)
  • NadKoneser
  • Ekspert-wyjadacz
  • ****
  • Wiadomości: 15539
  • Płeć: Mężczyzna
  • booty
    • Zobacz profil
Odp: Aktualnie słucham...
« Odpowiedź #27465 dnia: 05 Stycznia 2021, 14:25:39 »
PH "Fool's Mate/In Camera" - bo z tego zestawu.
There’s the thing, hold it close.
You had your fling. You laid your ghosts.

Time to leave, close the door.
You can’t believe you wanted more,
more or less, al for the best
in the end it’s al behind you.

There’s the thing, for all you know
it’s time to let go.

Offline Hajduk

  • Koneser
  • Ekspert-wyjadacz
  • ***
  • Wiadomości: 1093
    • Zobacz profil
Odp: Aktualnie słucham...
« Odpowiedź #27466 dnia: 05 Stycznia 2021, 14:49:37 »
Gentle Giant-"Octopus" Moja ukochana płyta tego wybitnego zespołu [ok]
Coraz częściej myślę że GG stworzy nie własny styl , a cały gatunek muzyczny.
Yes czy Genesis lepiej lub gorzej naśladuje wielu.  Ich - NIKT
Chyba się nie da :)
Da się, trzeba mieć po prostu przygotowanie (i.e. studiować historię muzyki i kompozycji) i wyobraźnię.

no teoretycznie rzeczywiście się da- jednak jak na razie nikomu w zauważalny sposób się to nie udało :)


To już właściwie masz odpowiedź, dlaczego jestem ostrożny jeśli chodzi o neoprog...

Offline Sebastian Winter

  • Wampir
  • Ekspert-wyjadacz
  • ***
  • Wiadomości: 22113
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Aktualnie słucham...
« Odpowiedź #27467 dnia: 05 Stycznia 2021, 16:43:49 »
PH "Fool's Mate/In Camera" - bo z tego zestawu.



tez taki mam :)

u mnie Roxy Music i For Your Pleasure (1973) - uwielbiam te wczesne albumy zespołu- a na wyżej wspomnianym , drugim w kolejności właściwie nie ma słabego punktu: mamy tutaj i coś na kształt listu samobójcy czyli Strictly Confidential, i niepokojące wyznanie miłości do nadmuchiwanej lalki w In Every Dream Home a Heartache, mroczne, nieco krautowe The Bogus Man kojarzyć się może z VDGG a na samym końcu dostajemy cudowne, jakby ambientowe nagranie tytułowe
What can I say when, in some obscure way,
I am my own direction?

Online Tercero

  • Тэгсего
  • Koneser
  • Ekspert-wyjadacz
  • ***
  • Wiadomości: 5262
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Aktualnie słucham...
« Odpowiedź #27468 dnia: 05 Stycznia 2021, 17:56:35 »

Gentle Giant-"Octopus" Moja ukochana płyta tego wybitnego zespołu [ok]
Coraz częściej myślę że GG stworzy nie własny styl , a cały gatunek muzyczny.
Yes czy Genesis lepiej lub gorzej naśladuje wielu.  Ich - NIKT
Chyba się nie da :)
Da się, trzeba mieć po prostu przygotowanie (i.e. studiować historię muzyki i kompozycji) i wyobraźnię.
no teoretycznie rzeczywiście się da- jednak jak na razie nikomu w zauważalny sposób się to nie udało :)
To już właściwie masz odpowiedź, dlaczego jestem ostrożny jeśli chodzi o neoprog...
Interesujące jest to tajemnicze stwierdzenie. Czy możesz to rozwinąć, czy naprowadzić... o tej ostrożności i neo-progu?
...where I trade cigarettes in return for songs

Offline LukaszS

  • (ЛукашС)
  • NadKoneser
  • Ekspert-wyjadacz
  • ****
  • Wiadomości: 2974
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Aktualnie słucham...
« Odpowiedź #27469 dnia: 05 Stycznia 2021, 18:16:53 »
Jan Garbarek I Took The Runes
There is so much sorrow in the world,
there is so much emptiness and heartbreak and pain.
Somewhere on the road we have all taken a wrong turn...
how can we build the right path again?

Offline Sebastian Winter

  • Wampir
  • Ekspert-wyjadacz
  • ***
  • Wiadomości: 22113
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Aktualnie słucham...
« Odpowiedź #27470 dnia: 05 Stycznia 2021, 20:03:35 »

Gentle Giant-"Octopus" Moja ukochana płyta tego wybitnego zespołu [ok]
Coraz częściej myślę że GG stworzy nie własny styl , a cały gatunek muzyczny.
Yes czy Genesis lepiej lub gorzej naśladuje wielu.  Ich - NIKT
Chyba się nie da :)
Da się, trzeba mieć po prostu przygotowanie (i.e. studiować historię muzyki i kompozycji) i wyobraźnię.
no teoretycznie rzeczywiście się da- jednak jak na razie nikomu w zauważalny sposób się to nie udało :)
To już właściwie masz odpowiedź, dlaczego jestem ostrożny jeśli chodzi o neoprog...
Interesujące jest to tajemnicze stwierdzenie. Czy możesz to rozwinąć, czy naprowadzić... o tej ostrożności i neo-progu?

mnie się wydaję że wystarczy posłuchać którąś z pierwszych pięciu płyt Gentle Giant a zaraz potem włączyć najnowsze The Flower Kings lub jakiekolwiek "dzieło" Dream Theater a wtedy wszystko będzie jasne :)

na wieczór:

Peter Hammill - This (1998) - za oknem śnieg więc słucham płyty na której mieści się najbardziej "mroźny" utwór PH czyli wspaniały Light Continent




What can I say when, in some obscure way,
I am my own direction?

Offline Polset

  • NadKoneser
  • Ekspert-wyjadacz
  • ****
  • Wiadomości: 6641
  • Płeć: Mężczyzna
  • Michał Sz. (Polset)
    • Zobacz profil
    • Polset on YouTube
Odp: Aktualnie słucham...
« Odpowiedź #27471 dnia: 05 Stycznia 2021, 20:21:59 »

Gentle Giant-"Octopus" Moja ukochana płyta tego wybitnego zespołu [ok]
Coraz częściej myślę że GG stworzy nie własny styl , a cały gatunek muzyczny.
Yes czy Genesis lepiej lub gorzej naśladuje wielu.  Ich - NIKT
Chyba się nie da :)
Da się, trzeba mieć po prostu przygotowanie (i.e. studiować historię muzyki i kompozycji) i wyobraźnię.
no teoretycznie rzeczywiście się da- jednak jak na razie nikomu w zauważalny sposób się to nie udało :)
To już właściwie masz odpowiedź, dlaczego jestem ostrożny jeśli chodzi o neoprog...
Interesujące jest to tajemnicze stwierdzenie. Czy możesz to rozwinąć, czy naprowadzić... o tej ostrożności i neo-progu?

mnie się wydaję że wystarczy posłuchać którąś z pierwszych pięciu płyt Gentle Giant a zaraz potem włączyć najnowsze The Flower Kings lub jakiekolwiek "dzieło" Dream Theater a wtedy wszystko będzie jasne :)








Zgadzam się że ta różnica będzie ogromna ale czy takich wykonawców należy porównywać? Dla mnie GG nic z Neo-Progiem nie mają wspólnego. Tak jak pisałem wcześnie dla mnie ich muzyka to wręcz odrębny gatunek.  The Flower Kings raczej jest sens porównywać z IQ. Konkluzja będzie ta sama :) No daleko im  do  IQ. Co do  Dream Theater to progresywny metal. Wydaje mi się prekursorami czegoś takiego była.... Metalica. Znajdą się pewnie głosy temu przeciwne ale album "Ride The Lightning" jest wybitnie progresywny. I DT nigdy takiego poziomu nie miał.   
I cieszę się że jestem sam. Samotnie łatwiej myśleć i łatwiej tańczyć kiedy już poumierają wszyscy"

Offline LenoreLazuli

  • Koneser
  • Zaawansowany użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 390
    • Zobacz profil
Odp: Aktualnie słucham...
« Odpowiedź #27472 dnia: 05 Stycznia 2021, 20:48:00 »
Blixa Bargeld & Teho Teardo - Nerissimo
Uneindeutig
Für immer: Neu

Offline ceizurac

  • (цеиэурац)
  • NadKoneser
  • Ekspert-wyjadacz
  • ****
  • Wiadomości: 15539
  • Płeć: Mężczyzna
  • booty
    • Zobacz profil
Odp: Aktualnie słucham...
« Odpowiedź #27473 dnia: 05 Stycznia 2021, 21:47:20 »
Pink Floyd "Early Years: Volume 5: 1971: Reverber/ation" - wspaniałe czasy psychodelii...
There’s the thing, hold it close.
You had your fling. You laid your ghosts.

Time to leave, close the door.
You can’t believe you wanted more,
more or less, al for the best
in the end it’s al behind you.

There’s the thing, for all you know
it’s time to let go.

Online Tercero

  • Тэгсего
  • Koneser
  • Ekspert-wyjadacz
  • ***
  • Wiadomości: 5262
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Aktualnie słucham...
« Odpowiedź #27474 dnia: 06 Stycznia 2021, 00:07:13 »

Gentle Giant-"Octopus" Moja ukochana płyta tego wybitnego zespołu [ok]
Coraz częściej myślę że GG stworzy nie własny styl , a cały gatunek muzyczny.
Yes czy Genesis lepiej lub gorzej naśladuje wielu.  Ich - NIKT
Chyba się nie da :)
Da się, trzeba mieć po prostu przygotowanie (i.e. studiować historię muzyki i kompozycji) i wyobraźnię.
no teoretycznie rzeczywiście się da- jednak jak na razie nikomu w zauważalny sposób się to nie udało :)
To już właściwie masz odpowiedź, dlaczego jestem ostrożny jeśli chodzi o neoprog...
Interesujące jest to tajemnicze stwierdzenie. Czy możesz to rozwinąć, czy naprowadzić... o tej ostrożności i neo-progu?

mnie się wydaję że wystarczy posłuchać którąś z pierwszych pięciu płyt Gentle Giant a zaraz potem włączyć najnowsze The Flower Kings lub jakiekolwiek "dzieło" Dream Theater a wtedy wszystko będzie jasne :)








Zgadzam się że ta różnica będzie ogromna ale czy takich wykonawców należy porównywać? Dla mnie GG nic z Neo-Progiem nie mają wspólnego. Tak jak pisałem wcześnie dla mnie ich muzyka to wręcz odrębny gatunek.  The Flower Kings raczej jest sens porównywać z IQ. Konkluzja będzie ta sama :) No daleko im  do  IQ. Co do  Dream Theater to progresywny metal. Wydaje mi się prekursorami czegoś takiego była.... Metalica. Znajdą się pewnie głosy temu przeciwne ale album "Ride The Lightning" jest wybitnie progresywny. I DT nigdy takiego poziomu nie miał.   


Przepraszam za długie zdania. Ale inaczej tego nie umiałem ująć. (Wiem, że zdań nie zaczyna się od „Ale“)

Myślę, że sprawa jest złożona i każdy z was ma trochę racji, bo
czynników jest dużo i zależy z której strony ugryźć problem oryginalności,
niepowtarzalności odnośnie starych zespołów i ich sposobu na muzykę,
a zespołami nowymi, które to niby się nimi inspirują lub karmią, czy zapożyczają, lecz nie
są przy tym odkrywcze, nie robią wyłomu w murze (może się nie da - ale to inny temat).

Wracając do neo-proga i problemu GG. Sprawa może wyglądać tak - (nie dotyczy zespołów, które są fanami GG i grają z miłości do takiej muzyki, a takich nie znam - o tym chyba myślał Hajduk i Polset)

Po co się starać i "rzeźbić" trudny progres, który wymaga: wiedzy, pomysłu, osłuchania, wrażliwości i na koniec
zręczność technicznej  (nawet takiej małpiej -  jaką ma np: Dream Theatre i zarzyna słuchaczy techniką, nic poza tym). 
A przecież można prościej i pójść po klimacie, nastroju a’la Pink Floyd, Genesis, Yes.
Zyskać szeroką publiczność i sławę. Nie drzeć ryja jak PH, bo to tylko odstrasza.
Myślę, że większość kapel neo-proga tak właśnie kojarzy. Do tego dochodzi to, że każdy się inspiruje tym co lubi a większość lubi to co popularne, dostępne i „uznane“.
Ilu jest zawziętych, grających fanów GG? Pewnie mniej niż PH/VDGG. Dlatego nikt tak nie gra i nawet nie próbuje - bo po co się męczyć i być docenionym tylko przez garstkę fanatyków? (Może kiedyś, ktoś się taki pojawi; ale jestem sceptyczny) Lepsze są rzesze fanów na stadionach z zapalniczką w ręku.

Z drugiej strony, nowe zespoły też mają ambicje i chcą stworzyć „coś nowego" i próbują różnych rzeczy i sztuczek, ale nie rozumieją i mają problem.  Wiedzą o tym i to ich boli. I słychać to w muzyce.

PS
No to się rozpisałem ;-)

U mnie
Gentle Giant - Three Friends
...where I trade cigarettes in return for songs

Offline Polset

  • NadKoneser
  • Ekspert-wyjadacz
  • ****
  • Wiadomości: 6641
  • Płeć: Mężczyzna
  • Michał Sz. (Polset)
    • Zobacz profil
    • Polset on YouTube
Odp: Aktualnie słucham...
« Odpowiedź #27475 dnia: 06 Stycznia 2021, 01:25:27 »

Gentle Giant-"Octopus" Moja ukochana płyta tego wybitnego zespołu [ok]
Coraz częściej myślę że GG stworzy nie własny styl , a cały gatunek muzyczny.
Yes czy Genesis lepiej lub gorzej naśladuje wielu.  Ich - NIKT
Chyba się nie da :)
Da się, trzeba mieć po prostu przygotowanie (i.e. studiować historię muzyki i kompozycji) i wyobraźnię.
no teoretycznie rzeczywiście się da- jednak jak na razie nikomu w zauważalny sposób się to nie udało :)
To już właściwie masz odpowiedź, dlaczego jestem ostrożny jeśli chodzi o neoprog...
Interesujące jest to tajemnicze stwierdzenie. Czy możesz to rozwinąć, czy naprowadzić... o tej ostrożności i neo-progu?

mnie się wydaję że wystarczy posłuchać którąś z pierwszych pięciu płyt Gentle Giant a zaraz potem włączyć najnowsze The Flower Kings lub jakiekolwiek "dzieło" Dream Theater a wtedy wszystko będzie jasne :)








Zgadzam się że ta różnica będzie ogromna ale czy takich wykonawców należy porównywać? Dla mnie GG nic z Neo-Progiem nie mają wspólnego. Tak jak pisałem wcześnie dla mnie ich muzyka to wręcz odrębny gatunek.  The Flower Kings raczej jest sens porównywać z IQ. Konkluzja będzie ta sama :) No daleko im  do  IQ. Co do  Dream Theater to progresywny metal. Wydaje mi się prekursorami czegoś takiego była.... Metalica. Znajdą się pewnie głosy temu przeciwne ale album "Ride The Lightning" jest wybitnie progresywny. I DT nigdy takiego poziomu nie miał.   


Przepraszam za długie zdania. Ale inaczej tego nie umiałem ująć. (Wiem, że zdań nie zaczyna się od „Ale“)

Myślę, że sprawa jest złożona i każdy z was ma trochę racji, bo
czynników jest dużo i zależy z której strony ugryźć problem oryginalności,
niepowtarzalności odnośnie starych zespołów i ich sposobu na muzykę,
a zespołami nowymi, które to niby się nimi inspirują lub karmią, czy zapożyczają, lecz nie
są przy tym odkrywcze, nie robią wyłomu w murze (może się nie da - ale to inny temat).

Wracając do neo-proga i problemu GG. Sprawa może wyglądać tak - (nie dotyczy zespołów, które są fanami GG i grają z miłości do takiej muzyki, a takich nie znam - o tym chyba myślał Hajduk i Polset)

Po co się starać i "rzeźbić" trudny progres, który wymaga: wiedzy, pomysłu, osłuchania, wrażliwości i na koniec
zręczność technicznej  (nawet takiej małpiej -  jaką ma np: Dream Theatre i zarzyna słuchaczy techniką, nic poza tym). 
A przecież można prościej i pójść po klimacie, nastroju a’la Pink Floyd, Genesis, Yes.
Zyskać szeroką publiczność i sławę. Nie drzeć ryja jak PH, bo to tylko odstrasza.
Myślę, że większość kapel neo-proga tak właśnie kojarzy. Do tego dochodzi to, że każdy się inspiruje tym co lubi a większość lubi to co popularne, dostępne i „uznane“.
Ilu jest zawziętych, grających fanów GG? Pewnie mniej niż PH/VDGG. Dlatego nikt tak nie gra i nawet nie próbuje - bo po co się męczyć i być docenionym tylko przez garstkę fanatyków? (Może kiedyś, ktoś się taki pojawi; ale jestem sceptyczny) Lepsze są rzesze fanów na stadionach z zapalniczką w ręku.

Z drugiej strony, nowe zespoły też mają ambicje i chcą stworzyć „coś nowego" i próbują różnych rzeczy i sztuczek, ale nie rozumieją i mają problem.  Wiedzą o tym i to ich boli. I słychać to w muzyce.

PS
No to się rozpisałem ;-)

U mnie
Gentle Giant - Three Friends

W pełni się zgadzam [ok] Ale.... :D Mimo że nie wiem ilu jest grających fanów GG to wydaje mi się  że to bardziej znany zespół niż VdGG. Liczba wydań LP i CD. Miliony wyświetleń na YT. Myślę że fanów grających mogą mieć sporo. Faktycznie jak tak jak piszesz: nie chce im się     
 
I cieszę się że jestem sam. Samotnie łatwiej myśleć i łatwiej tańczyć kiedy już poumierają wszyscy"

Offline Sebastian Winter

  • Wampir
  • Ekspert-wyjadacz
  • ***
  • Wiadomości: 22113
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Aktualnie słucham...
« Odpowiedź #27476 dnia: 06 Stycznia 2021, 07:46:56 »
na poranek:

King Crimson - Islands (1971) - tak sobie słucham tej płyty myśląc o tym co napisali Hajduk i Polset - i rzeczywiście w dzisiejszych post-post-modernistycznych (to nie błąd- ma być 2 razy post)  czasach bardzo trudno o muzyczną oryginalność- w latach 70-tych artyści nie bali się skomplikowanych stylistycznie eksperymentów i dzięki temu zyskiwała ich twórczość brzmienie niezwykle ciekawe i miejscami niepodrabialne- no bo naprawdę trudno było pomylić Gentle Giant z Yes czy też Genesis- na takim Islands na przykład dzieją sie rzeczy niesamowite: piękny poetycki klimat połączony z free-jazzową improwizowaną formą: niewiele ma ten album wspólnego z klasycznym rockiem- szczerze wątpię by znalazł się dzisiaj zespół który potrafił by zaproponować podobnie nowatorskie rozwiązanie
What can I say when, in some obscure way,
I am my own direction?

Offline Sebastian Winter

  • Wampir
  • Ekspert-wyjadacz
  • ***
  • Wiadomości: 22113
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Aktualnie słucham...
« Odpowiedź #27477 dnia: 06 Stycznia 2021, 08:49:14 »
zmiana klimatu: Pere Ubu - Why I Hate Women (2006) - bez rewelacji ale co jakiś czas zdarzają się ciekawe motywy- można posłuchać choć nie jest to płyta która w jakimkolwiek stopniu dorównywała by klasycznym dokonaniom grupy
What can I say when, in some obscure way,
I am my own direction?

Online Tercero

  • Тэгсего
  • Koneser
  • Ekspert-wyjadacz
  • ***
  • Wiadomości: 5262
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Aktualnie słucham...
« Odpowiedź #27478 dnia: 06 Stycznia 2021, 15:09:57 »
Geoff Mann Band

różne rzeczy
...where I trade cigarettes in return for songs

Offline LukaszS

  • (ЛукашС)
  • NadKoneser
  • Ekspert-wyjadacz
  • ****
  • Wiadomości: 2974
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Aktualnie słucham...
« Odpowiedź #27479 dnia: 06 Stycznia 2021, 15:28:42 »
Nick Cave Let Love In
There is so much sorrow in the world,
there is so much emptiness and heartbreak and pain.
Somewhere on the road we have all taken a wrong turn...
how can we build the right path again?