Autor Wątek: Aktualnie słucham...  (Przeczytany 2527308 razy)

0 użytkowników i 38 Gości przegląda ten wątek.

Offline Hajduk

  • Koneser
  • Ekspert-wyjadacz
  • ***
  • Wiadomości: 1093
    • Zobacz profil
Odp: Aktualnie słucham...
« Odpowiedź #27390 dnia: 30 Grudnia 2020, 11:56:23 »
Nick Cave and The Bad Seeds - Tender Pray
1988

Pamiętam jak to z radia nagrywałem kiedyś :-)
To musiało być w takim razie z "Wieczoru płytowego" w 1989 roku (prowadzonego przez Tomka Beksińskiego). Pamiętam tę audycję.

Offline Sebastian Winter

  • Wampir
  • Ekspert-wyjadacz
  • ***
  • Wiadomości: 22149
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Aktualnie słucham...
« Odpowiedź #27391 dnia: 30 Grudnia 2020, 13:40:56 »
Van der Graaf Generator - A Grounding in Numbers (2011) - podobała mi się ta płyta przed laty, podoba się i teraz-nie jest to może wielkie dzieło na miarę Still Life czy też Godbluff ale ma swój klimat a kilka fragmentów jest wręcz znakomitych (Snake Oil, All Over the Place)
What can I say when, in some obscure way,
I am my own direction?

Offline Tercero

  • Тэгсего
  • Koneser
  • Ekspert-wyjadacz
  • ***
  • Wiadomości: 5275
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Aktualnie słucham...
« Odpowiedź #27392 dnia: 30 Grudnia 2020, 14:12:01 »
Nick Cave and The Bad Seeds - Tender Pray
1988

Pamiętam jak to z radia nagrywałem kiedyś :-)
To musiało być w takim razie z "Wieczoru płytowego" w 1989 roku (prowadzonego przez Tomka Beksińskiego). Pamiętam tę audycję.


Właśnie nie jestem pewien. Może Kaczkowski może Wiernik?
Pamiętam tylko, że prowadzący mówił: że w utworze "The Mercy Seat" chodzi o krzesło elektryczne :-)
Jeśli Beksiński tak mówił...
...where I trade cigarettes in return for songs

Offline Hajduk

  • Koneser
  • Ekspert-wyjadacz
  • ***
  • Wiadomości: 1093
    • Zobacz profil
Odp: Aktualnie słucham...
« Odpowiedź #27393 dnia: 30 Grudnia 2020, 14:31:25 »
Nick Cave and The Bad Seeds - Tender Pray
1988

Pamiętam jak to z radia nagrywałem kiedyś :-)
To musiało być w takim razie z "Wieczoru płytowego" w 1989 roku (prowadzonego przez Tomka Beksińskiego). Pamiętam tę audycję.


Właśnie nie jestem pewien. Może Kaczkowski może Wiernik?
Pamiętam tylko, że prowadzący mówił: że w utworze "The Mercy Seat" chodzi o krzesło elektryczne :-)
Jeśli Beksiński tak mówił...
Beksiński tak mówił...

Offline Sebastian Winter

  • Wampir
  • Ekspert-wyjadacz
  • ***
  • Wiadomości: 22149
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Aktualnie słucham...
« Odpowiedź #27394 dnia: 30 Grudnia 2020, 14:34:29 »
Tangerine Dream - Destination Berlin (1989) - świetna, nieco mroczna elektronika [ok]
What can I say when, in some obscure way,
I am my own direction?

Offline Tercero

  • Тэгсего
  • Koneser
  • Ekspert-wyjadacz
  • ***
  • Wiadomości: 5275
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Aktualnie słucham...
« Odpowiedź #27395 dnia: 30 Grudnia 2020, 14:35:00 »
Nick Cave and The Bad Seeds - The Good Son

To też nagrałem z radia :-)
...where I trade cigarettes in return for songs

Offline ceizurac

  • (цеиэурац)
  • NadKoneser
  • Ekspert-wyjadacz
  • ****
  • Wiadomości: 15549
  • Płeć: Mężczyzna
  • booty
    • Zobacz profil
Odp: Aktualnie słucham...
« Odpowiedź #27396 dnia: 30 Grudnia 2020, 14:48:20 »
At the Gates "The Red in the Sky Is Ours" - tzw. melodyjny death-metal ze Szwecji. Może być.
There’s the thing, hold it close.
You had your fling. You laid your ghosts.

Time to leave, close the door.
You can’t believe you wanted more,
more or less, al for the best
in the end it’s al behind you.

There’s the thing, for all you know
it’s time to let go.

Offline Hajduk

  • Koneser
  • Ekspert-wyjadacz
  • ***
  • Wiadomości: 1093
    • Zobacz profil
Odp: Aktualnie słucham...
« Odpowiedź #27397 dnia: 30 Grudnia 2020, 15:10:59 »
Nick Cave and The Bad Seeds - The Good Son

To też nagrałem z radia :-)
A to słyszałem przy premierze w dwu audycjach w 1990 roku.
1. "Wieczór płytowy" Tomka Beksińskiego - zagrał też wtedy akustyczne wersje trzech utworów z "Tender Pray" (z pewnego maksisingla)
2. "Mini Max" Piotra Kaczkowskiego (pewnie jedna z ostatnich audycji MiniMax, w której grano całe płyty).

Offline Tercero

  • Тэгсего
  • Koneser
  • Ekspert-wyjadacz
  • ***
  • Wiadomości: 5275
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Aktualnie słucham...
« Odpowiedź #27398 dnia: 30 Grudnia 2020, 17:24:17 »
Nick Cave and The Bad Seeds - The Good Son

To też nagrałem z radia :-)
A to słyszałem przy premierze w dwu audycjach w 1990 roku.
1. "Wieczór płytowy" Tomka Beksińskiego - zagrał też wtedy akustyczne wersje trzech utworów z "Tender Pray" (z pewnego maksisingla)
2. "Mini Max" Piotra Kaczkowskiego (pewnie jedna z ostatnich audycji MiniMax, w której grano całe płyty).

To, że Kaczkowskiego słuchałem to pamiętam.
Wychodzi na to, że słuchałem też i Beksińskiego :-)

U mnie
Nick Cave and The Bad Seeds - No More Shall We Part
...where I trade cigarettes in return for songs

Offline LukaszS

  • (ЛукашС)
  • NadKoneser
  • Ekspert-wyjadacz
  • ****
  • Wiadomości: 2976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Aktualnie słucham...
« Odpowiedź #27399 dnia: 30 Grudnia 2020, 18:59:06 »
Pink Floyd Meddle
King Crimson USA
Lisa Gerrard Insider
No i może tez coś z Nicka Cave’a potem - akustyczne wersje są na B-side and Rarities oprócz singli
There is so much sorrow in the world,
there is so much emptiness and heartbreak and pain.
Somewhere on the road we have all taken a wrong turn...
how can we build the right path again?

Offline Sebastian Winter

  • Wampir
  • Ekspert-wyjadacz
  • ***
  • Wiadomości: 22149
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Aktualnie słucham...
« Odpowiedź #27400 dnia: 30 Grudnia 2020, 20:33:42 »
Nick Cave and The Bad Seeds - Tender Pray
1988

Pamiętam jak to z radia nagrywałem kiedyś :-)
To musiało być w takim razie z "Wieczoru płytowego" w 1989 roku (prowadzonego przez Tomka Beksińskiego). Pamiętam tę audycję.


Właśnie nie jestem pewien. Może Kaczkowski może Wiernik?
Pamiętam tylko, że prowadzący mówił: że w utworze "The Mercy Seat" chodzi o krzesło elektryczne :-)
Jeśli Beksiński tak mówił...
Beksiński tak mówił...


tak apropo tej audycji:


https://tbmp3.pl/audycje/au312.html
What can I say when, in some obscure way,
I am my own direction?

Offline Sebastian Winter

  • Wampir
  • Ekspert-wyjadacz
  • ***
  • Wiadomości: 22149
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Aktualnie słucham...
« Odpowiedź #27401 dnia: 30 Grudnia 2020, 20:38:06 »
u mnie gra sobie The Mission i jedna z ich najciekawszych płyt czyli Grains of Sand (1990) - fajny alt rock z wkrętami gotyckimi - polecam
What can I say when, in some obscure way,
I am my own direction?

Offline Sebastian Winter

  • Wampir
  • Ekspert-wyjadacz
  • ***
  • Wiadomości: 22149
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Aktualnie słucham...
« Odpowiedź #27402 dnia: 31 Grudnia 2020, 08:26:41 »
Toyah- Sheep Farming in Barnet (1980) - czyli znakomity debiut artystki i chyba jej najlepsza (moim zdaniem) płyta
What can I say when, in some obscure way,
I am my own direction?

Offline Hajduk

  • Koneser
  • Ekspert-wyjadacz
  • ***
  • Wiadomości: 1093
    • Zobacz profil
Odp: Aktualnie słucham...
« Odpowiedź #27403 dnia: 31 Grudnia 2020, 09:41:51 »
Nick Cave and The Bad Seeds - Tender Pray
1988

Pamiętam jak to z radia nagrywałem kiedyś :-)
To musiało być w takim razie z "Wieczoru płytowego" w 1989 roku (prowadzonego przez Tomka Beksińskiego). Pamiętam tę audycję.


Właśnie nie jestem pewien. Może Kaczkowski może Wiernik?
Pamiętam tylko, że prowadzący mówił: że w utworze "The Mercy Seat" chodzi o krzesło elektryczne :-)
Jeśli Beksiński tak mówił...
Beksiński tak mówił...


tak apropo tej audycji:


https://tbmp3.pl/audycje/au312.html
.
Myślałem, że to był jeszcze 1989 rok, a okazało się, że to był już luty roku następnego. Pamiętałem, że Beksiński prezentował ten album na kilka miesięcy przed ukazaniem się "The Good Son" (który wtedy okazał się szokiem dla fanów Cave'a). Tenże album zaprezentował 17.06.1990 roku.
Zaczynam się czuć jak "kombatant".
https://tbmp3.pl/audycje/au1080.html

Offline Hajduk

  • Koneser
  • Ekspert-wyjadacz
  • ***
  • Wiadomości: 1093
    • Zobacz profil
Odp: Aktualnie słucham...
« Odpowiedź #27404 dnia: 31 Grudnia 2020, 11:10:16 »
Aktualnie słucham... albo "aktualnie słuchałem"....
A tak przy okazji "zamieszania" czy było to u Beksińskiego, Wiernika czy Kaczkowskiego. Jako "emeryt" sięgnę po garść wspomnień (by trochę przybliżyć kontekst). Przed 1991 rokiem w Polskim Radiu można było usłyszeć audycje prezentujące całe płyty (zarówno w programie I (choć był nadawany mono na falach długich) Dwójce oraz w Trójce). Dla osób mieszkających na prowincji był to doskonały sposób by poznać spory kawałek zachodniego rocka, popu, jazzu oraz muzyki klasycznej. Myślę, że przy szerokich zainteresowaniach można było dotrzeć w ten sposób do mniej więcej 10-12 pozycji tygodniowo. Ja zacząłem regularnie słuchać takich audycji około 1985-1986 roku. W "Zapraszamy do Trójki" o 17:05 i 18:30 prezentowano (od poniedziałku do piątku) głównie nowości (ale nie tylko, bo w piątki Brzozowicz z Wroną grali płyty starsze uznane przez krytykę (od dwójki Soft Machine po debiut Suicide)), potem przełączało się na Dwójkę (główna pora: 19-20) na "Klub Stereo" - w danym tygodniu jeden z autorów przez pięć dni grał wybrane albumy z dyskografii jednego wykonawcy (nie wiem dlaczego ale głównie zapamiętałem dwa cykle poświęcone Jethro Tull, jeden Beatlesom i jeden Marcowi Almondowi), potem znów na Trójkę bo o 20-tej zaczynały się 45-minutowe audycje (poniedziałek: Bielszy odcień bluesa autorstwa Chojnackiego (tu pamiętam cykle poświęcone Mayallowi i Claptonowi), wtorek Wiernik (chyba się to nazywało Czas na rock) - tu pamiętam "No More Heroes" Stranglersów i Pistolsów "Never Mind The Bollocks"), środa (potem czwartek, a potem niedziela) - Mini Maks Kaczkowskiego (m.in. Led Zeppelin II, debiut King Crimson oraz "Lights In The Night" Flash And The Pan, ale też i "Biograph" Dylana i "Electric Ladyland" Hendrixa, dwie płyty Can i uwaga, uwaga, tam po raz pierwszy usłyszałem TRZY PŁYTY VAN DER GRAAF GENERATOR (nie u Beksińskiego): "Godbluff", "Still Life" i "Pawn Hearts"), czwartki to muzyka elektroniczna (EL muzyka) Jerzego Kordowicza (głównie pamiętam płyty Tangerine Dream z lat 80-tych), a piątek to "Wspomnienia z kompaktu" (różni autorzy, tu utkwiła mi w pamięci debiutancka płyta Pink Floyd, choć i "The Wall" prezentowane przez Wronę, "McDonald And Giles" grane przez Bogdana Olewicza). Poniedziałki, środy i piątki zostawało się przy Trójce bo o 21:00 zaczynały się "Trzy kwadranse jazzu", choć całe płyty były grane w piątki, ale audycje Ptaszyna (poniedziałek) i Borkowskiego (środa) były na tyle interesujące, że i tak się ich słuchało. I około 22:00 przełączało się na Dwójkę bo w poniedziałki Beksa miał tam swoich "Romantyków muzyki rockowej" (i tu oprócz artystów z pod znaku New Romantic zapamiętałem płyty Cocteau Twins, Bauhausu (ps. "In The Flat Field" słyszałem też u Wiernika), The Cure), a we czwartki Jerzy Jop prezentował muzykę około elektroniczną (utkwiły mi tu wczesne płyty Tangerine Dream ("Electronic Meditation", "Alpha Centauri", "Zeit", ale też "Rubicon" i "Encore"), Kraftwerk, Popul Vuh, "Evening Star" Frippa i Eno). Była też audycja z eurodancem i eutodisco Bogusława Fabiańskiego (ale jej nie słuchałem). Niedziela wieczorem (od 21:00) to "Wieczór płytowy" w Dwójce (Szachowski (mniej interesujące audycje) i Beksiński). Tomek "puszczał" tam interesujące go nowości i cykle dyskograficzne. 1987/1988 rok to Genesis, 88/89 King Crimson, 89/90 The Moody Blues, 90/91 Yes. Były też "minicykle": część płyt Uriah Heep, wybrane pozycje Manfred Mann's Earth Band oraz dwa starsze albumy Petera Hammilla "Chameleon In The Shadow Of The Night" i "In Camera" (wakacje 1990 roku). Zapamiętałem też "Atom Heart Mother" Pink Floyd z tej właśnie audycji. Oprócz tego były jeszcze półgodzinne audycje tematyczne różnych autorów (m.in. Wiesława Weissa, "Blues wczoraj i dziś" Marii Jurkowskiej) lub nocne sobotnie "Zapraszamy do Trójki" (tu głownie pamiętam Janusza Kosińskiego, a potem "Trójkę pod księżycem" Beksińskiego).