Autor Wątek: Płyty Ro(c)ku 2023  (Przeczytany 756 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online Sebastian Winter

  • Wampir
  • Ekspert-wyjadacz
  • ***
  • Wiadomości: 21979
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Płyty Ro(c)ku 2023
« dnia: 31 Grudnia 2023, 06:03:16 »
i jak co roku zachęcam forumowiczów do podawania swoich typów - sam od kilku dni myślę nad swoją 10-tką którą niebawem przedstawię
What can I say when, in some obscure way,
I am my own direction?

Offline Hajduk

  • Koneser
  • Ekspert-wyjadacz
  • ***
  • Wiadomości: 1093
    • Zobacz profil
Odp: Płyty Ro(c)ku 2023
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Stycznia 2024, 16:41:43 »
Ja spróbuję coś powoli wypichcić. I podobnie jak Sebastian zachęcam innych forumowiczów do podzielenia się swoimi typami najlepszych/ulubionych płyt 2023 roku.

Online Sebastian Winter

  • Wampir
  • Ekspert-wyjadacz
  • ***
  • Wiadomości: 21979
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Płyty Ro(c)ku 2023
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Stycznia 2024, 05:50:50 »
poniżej ulubone albumy roku według słuchaczy rockserwis fm:

What can I say when, in some obscure way,
I am my own direction?

Online Sebastian Winter

  • Wampir
  • Ekspert-wyjadacz
  • ***
  • Wiadomości: 21979
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Płyty Ro(c)ku 2023
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Stycznia 2024, 19:35:29 »
oto 10 moich ulubionych płyt AD 2023

1. Squid - O Monolith - czyli moje największe zaskoczenie tego roku- co do debiutu mam pewne wątpliwości, na drugim jednak albumie muzycy podarowali nam iście niebiańską mieszankę rocka progresywnego, post-punku, krautrocka, jazzu i awangardy- zdecydowanie najczęściej słuchana przeze mnie płyta 2023 roku - i podziękowania dla kolegi Hajduka bo gdyby nie on pewnie nigdy bym nie dał szansy temu wydawnictwu
2. Peter Gabriel - I/O - co tu dużo mówić: to klasyczny Gabriel w kolekcji 12 premierowych kompozycji- czyli niby nic nowego ale swoją drogą mało kto dzisiaj potrafi kreować takie dźwięki
3. Depeche Mode - Memento Mori - najlepszy album Depeszy od wielu lat: mroczny, niepokojący, niemal hipnotyczny - można sluchać do przedawkowania
4. Blur - The Ballad of Darren - czyli Damon Albarn chciał nagrać swoje własne Hunky Dory i wyszło mu to całkiem nieźle : to bardzo smutna i przejmująca płyta a do tego z melodiami których nie powstydził by się David Bowie
5. Mariusz Duda - AFR AI D - płyta moim zdaniem znacznie ciekawsza od wydanej w tym samym roku ID.Entity Riverside- to niespełna 40 minut transowej elektroniki nawiązującej do największych mistrzów tego gatunku
6. Peter Hammill - In a foreign town/Out of water 2023 - Hammill postanowił nieco poprawić swoje dwa klasyczne albumy i zamiast ejtisowej produkcji pod względem dźwiękowym dostajemy sporo odniesień do jego późniejszych płyt z końca lat 90-tych
7. Steven Wilson - The Harmony Codex - czyli lider PT wracający solo do bardziej rockowych klimatów choć i na tym wydawnictwie nie brak wycieczek w rejony mandarynkowej elektroniki jak choćby w zjawiskowym nagraniu tytułowym
8. P.J. Harvey - I Inside The Old Year Dying - jedna z bardziej osobistych i przejmujących płyt artystki
9. Sparks - The Girl is crying in her latte - czyli bracia Mael w wybornej formie- świetne połączenie glam rockowej estetyki z Kraftwerkowską elektroniką
10.John Cale - Mercy - kto wie czy nie jedna z najlepszych płyt jakie nagrał- dostajemy ponad 70 minut znakomitej muzyki na pograniczu rocka i awangardy- rzecz do uważnego kontemplowania
« Ostatnia zmiana: 19 Stycznia 2024, 19:45:32 wysłana przez Sebastian Winter »
What can I say when, in some obscure way,
I am my own direction?

Offline Tercero

  • Тэгсего
  • Koneser
  • Ekspert-wyjadacz
  • ***
  • Wiadomości: 5227
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Płyty Ro(c)ku 2023
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Stycznia 2024, 18:49:58 »
10 moich ulubionych płyt i koncertów

1. Abstract concrete - Abstract concrete
Debiut zespołu Charlesa Haywarda. Bardzo dobry. Na płycie znalazłem wszystko co najlepsze i wyśmienicie podane - prog, rock in opposition, post rock i wiele innych. Wszystko świeże a zarazem okrzepłe w formie.


2. Amoeba Split - Quiet Euphoria
Trzecia płyta zespołu i jak na razie najlepsza w karierze. Wspaniały jazz rock!

3. Squid - Monolith
Druga płyta, lepsza od debiutu. Młody zespół, dobre inspiracje, świeżo grane.  Dużo się dzieje.

4. Gong - unending ascending
Miłe zaskoczenie, niewiele się spodziewałem po śmierci Daevid'a Allen'a. Płyta ta jest jedną z najlepszych Gong'a od 20 lat. Odeszli od space-rocka w stronę (starego Gongowego) proga i bardzo dobrze to wyszło.

7. Univers Zero - Lueur

Płyta niespodzianka legendarnej formacji. Nieco lżejsza od ponurych klasycznych dzieł, ale bardzo w formie.

6. Aksak Maboul - Une Aventure De VV
Płyta legendarnej grupy z Francji, dobra awangarda jak zawsze u nich. Elektroniczne historie i opowiadania na głos i muzykę.

7. Musta Huone - Valosaasteen Sekaan
Miłe zaskoczenie fińskiego zespołu, post rock z awangardą, elementy krautrocka.


8. Manna/Mirage - Autobiographie
Bardzo świeże post Canterbury  jazz rock, prog, awangarda.

10.Soft Machine - Other Doors
Jedna z najlepszych ostatnich płyt, nadwyraz udana.


Lista
koncertów

1. Abstract Concrete
2. Peunquin Cafe
3. Sex Gang Children
4. Ozric Tentacles
5. Už jsme doma
6. Clan Of Xamox
7. Subhumans
8. Blunders
9. Gong
10.Sisters of Marcy


Niestety bardzo dobra płyta Gonga nie przełożyła się na koncert. A Sisters Of Marcy - szkoda słów.
« Ostatnia zmiana: 22 Stycznia 2024, 19:00:45 wysłana przez Tercero »
...where I trade cigarettes in return for songs

Online Sebastian Winter

  • Wampir
  • Ekspert-wyjadacz
  • ***
  • Wiadomości: 21979
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Płyty Ro(c)ku 2023
« Odpowiedź #5 dnia: 22 Stycznia 2024, 19:01:41 »
dobra lista Tercero- znam prawie wszystko oprócz Manna/Mirage - Autobiographie, nowego Soft Machine i Univers Zero - Lueur - nad tymi trzema płytami na pewno sie z uwagą pochylę
What can I say when, in some obscure way,
I am my own direction?

Online Sebastian Winter

  • Wampir
  • Ekspert-wyjadacz
  • ***
  • Wiadomości: 21979
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Płyty Ro(c)ku 2023
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Stycznia 2024, 15:33:12 »
i jeszcze druga dziesiątka mojego zestawienia- płyty również bardzo dobre i znakomite dla których z różnych powodów brakło miejsca na głównej liście:

11. Absolute Concrete - Absolute Concrete - świetna, nieco Cave'owska rockowa awangarda
12. Lech Janerka - Gipsowy Odlew Falsyfikatu - znakomity powrót po latach
13. Autobahn - Esctasy Of Ruin - mroczny post-punk ze Zjednoczonego Królestwa
14. RiVerside - ID.Entity - dobry i równy album choć bardziej przypadła mi do gustu solowa płyta Mariusza Dudy
15. The Mars Volta - Que Dios Te Maldiga Mi Corazon - intrygujące akustyczne wersje nagrań z ich niedawnej imiennej płyty
16. Iggy Pop - Every Loser - ojciec chrzestny punk rocka wciąż w zwyżkującej formie
17. Protomartyr - Formal Growth In The Desert - post-punkowo-alternatywna uczta dźwiękowa
18. Roger Waters - The Dark Side Of The Moon Redux - całkiem przyjemne Watersowskie spojrzenie na klasykę Floydów- miejscami dość mocno odchodzące od oryginału
19. Sigur Ros - Atta - symfoniczny post-rock najwyższej próby
20. Host - IX - idelany prezent dla fanów Depeszowego oblicza grupy Paradise Lost
What can I say when, in some obscure way,
I am my own direction?

Offline Hajduk

  • Koneser
  • Ekspert-wyjadacz
  • ***
  • Wiadomości: 1093
    • Zobacz profil
Odp: Płyty Ro(c)ku 2023
« Odpowiedź #7 dnia: 30 Stycznia 2024, 18:54:52 »
Sebastianie dziękuję za podziękowania za inspirację w sprawie Squid. I fajnie, że Protomartyr znalazł się u Ciebie w drugiej dziesiątce. Ja jeszcze "pracuję" nad swoją listą. Przesłuchuję po kolei większość płyt z 2023 roku które mam na półce - może po kilku miesiącach od wydania coś się w tej hierarchii jeszcze "przetasuje". Na pewno Squid będzie wysoko... A że tych pozycji jest z 60, to proszę jeszcze o chwilę cierpliwości.

Online Sebastian Winter

  • Wampir
  • Ekspert-wyjadacz
  • ***
  • Wiadomości: 21979
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Płyty Ro(c)ku 2023
« Odpowiedź #8 dnia: 31 Stycznia 2024, 12:28:08 »
Sebastianie dziękuję za podziękowania za inspirację w sprawie Squid. I fajnie, że Protomartyr znalazł się u Ciebie w drugiej dziesiątce. Ja jeszcze "pracuję" nad swoją listą. Przesłuchuję po kolei większość płyt z 2023 roku które mam na półce - może po kilku miesiącach od wydania coś się w tej hierarchii jeszcze "przetasuje". Na pewno Squid będzie wysoko... A że tych pozycji jest z 60, to proszę jeszcze o chwilę cierpliwości.

bardzom ciekaw twojej listy Hajduku więc nie każ czekać za dlugo :)
What can I say when, in some obscure way,
I am my own direction?

Online Sebastian Winter

  • Wampir
  • Ekspert-wyjadacz
  • ***
  • Wiadomości: 21979
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Płyty Ro(c)ku 2023
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Lutego 2024, 06:02:57 »
najlepsze płyty 2023 roku według redakcji Małego Leksykonu Wielkich Zespołów: https://mlwz.pl/newsy/26447-plebiscyt2023-glosy-redakcji-mlwz
What can I say when, in some obscure way,
I am my own direction?

Online Sebastian Winter

  • Wampir
  • Ekspert-wyjadacz
  • ***
  • Wiadomości: 21979
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
What can I say when, in some obscure way,
I am my own direction?

Online Sebastian Winter

  • Wampir
  • Ekspert-wyjadacz
  • ***
  • Wiadomości: 21979
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Płyty Ro(c)ku 2023
« Odpowiedź #11 dnia: 16 Lutego 2024, 12:53:14 »
What can I say when, in some obscure way,
I am my own direction?